world piano day

Zanimiva dejstva o klavirju

Ste vedeli, da obstaja dan posvečen klavirjem? Dan klavirja obeležujemo 88. dan v letu, razlog za ta dan pa je, ker ima klavirska klaviatura 88 tipk.

Dan klavirja se je začel po zamisli nemškega pianista, skladatelja in producenta Nilsa Frahma v letu 2015. Ko so Frahma vprašali, zakaj svet potrebuje dan klavirja, je odgovoril: “… večinoma, ker ne škodi praznovati klavirja in vsega okoli njega: izvajalcev, skladateljev, izdelovalcev klavirja, uglaševalcev, selivcev in kar je najpomembneje, poslušalcev. ”

Današnji dan je torej posvečen zgodovini in ljubezni do klavirjev in zaznamovan z dogodki, ki slavijo klavir. Več o dogodkih ob dnevu klavirja si lahko preberete na uradni strani pianoday.org

Ob tej priložnosti smo za vas zbrali nekaj zanimivih dejstev o klavirjih:

  • Prvi klavir je leta 1709 izumil italijanski izdelovalec čembal Bartolomeo di Francesco Cristofori. Eden od originalnih klavirjev Cristoforija še vedno obstaja v Metropolitanskem muzeju umetnosti v New Yorku.
  • Beseda klavir je skrajšana različica besede pianoforte, kar pomeni mehko (piano) in glasno (forte).
  • Klavirska klaviatura ima 88 tipk. Število strun pa je odvisno od modela klavirja – običajno okoli 230. Kljub temu klavir po načinu igranja uvrščamo med instrumente s tipkami, saj je zvok posledica pritiska/udarca na tipko
  • Klavir je neverjetno zapleten inštrument. Zgrajen je iz več kot 12.000 delov, od katerih se jih 10.000 premika.
  • Vsaka klavirska struna drži približno 70-80 kilogramov napetosti, tako da skupna napetost strun znaša med 15-20 ton. Kaj storiti ko struna poči? Odgovor si lahko preberete na povezavi
  • Klavir ima najširšo paleto tonov od vseh instrumentov. Klavir igra noto, nižjo od najnižje note na kontrabasu in višje od zgornje note pikola
  • Natančna sredina klavirske klaviature ni C1 temveč prostor med E in F nad C1.
  • Do petdesetih let so klavirske tipke izdelovali iz slonovih oklov, danes je večina tipk za klavir izdelana iz plastike, da bi zaščitili in ohranili slone.
  • Največji klavir narejen doslej je meril 2,449m v širino, 6,07m v dolžino in 1,925m v višino. zgradil ga je Daniel Czapiewski (Poljska) in igral na koncertu v Szymbarku na Poljskem, 30. decembra 2010.
  • Poljski glasbenik Romuald Koperski ima rekord najdaljšega klavirskega koncerta doslej: 103 ure in 8 sekund.
  • Portugalski glasbenik Domingos-Antonio Gomes je dokazal, da ima najhitrejše prste v poslu. Podrl je rekord potem ko je v eni minuti tipko B7  na Yamahi CFX zaigral kar neverjetnih 824 krat – to je več kot 13 zadetkov na sekundo!
  • Najdražji klavir na svetu je bil prodan za kar 3,22 milijona dolarjev. Narejen je iz pravega kristala. Zasnoval ga je Heintzman&Co. Le enkrat je bil igran v javnosti na olimpijskih igrah v Pekingu 2008, nato pa prodan na dražbi. Naš Pleksi Schimmel je eden od draguljev naše zbirke, sicer ni narejen iz kristala, temveč iz pleksi stekla. Z lastno osvetlitvijo in vrhunskim zvokom pa popestri marsikateri koncert ali dogodek.
  • Glede na številne študije lahko učenje klavirja izboljša otrokove sposobnosti učenja jezikov in splošne akademske dosežke.

Kako proslaviti dan klavirja

Običajno bi se verjetno udeležili kakšnega koncerta naših vrhunskih pianistov, ker je tokrat situacija malenkost drugačna, si lahko danes zavrtite posnetek vašega najljubšega koncerta. Lahko pa za vaše najdražje priredite pravi domači klavirski koncert. Če klavirja ali pianina še nimate, pa vas vabimo na obisk v Salon klavirjev Benton, kjer vam bomo z veseljem pomagali pri izbiri popolnega za vas.

P.S.: Ne družabnih omrežjih lahko svojim sledilcem sporočite, da je danes dan klavirja s hashtagom  #worldpianoday in #salon_klavirjev_benton

 

Posted in klavir, pianino and tagged , , .

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja