NOVOLETNE ZAOBLJUBE – UČENJE INSTRUMENTA
Ob prehodu v novo leto se običajno ozremo v preteklo leto in ocenimo, kaj bi lahko naredili drugače, bolje ali morda kaj spremenili. Korak v novo leto pa povezujemo z novimi cilji, novimi začetki in novim upanjem.
Zagotovo nas je velika večina že kdaj postavila novoletno zaobljubo. Najpogostejša je vsekakor hujšanje, več gibanja, opustitev kajenja ali alkohola, več časa zase ali za svojo družino in prijatelje…
Nekateri pa si v novem letu želijo novih znanj – med drugimi – igranje oz. učenje instrumenta.
Za te stvari nam običajno zmanjka časa in hitro opustimo to misel. Pravi vzrok za to ni vedno pomanjkanje časa, temveč vprašanje Kako oz. kje začeti?
Za odgovore iz prve roke smo prosili pianista, komponista in ravnatelja glasbene šole Lartko Trzin- Gašperja Konca.
Kako naj se učenja novega instrumenta loti začetnik in kako nekdo, ki je morda kot otrok že obiskoval glasbeno šolo, nato pa več let ni igral?
Gašper: Vsak začetek je težak, še posebej, če je govora o učenju inštrumenta. Ljudje imajo prevečkrat zmotno prepričanje, da si bodo kupili inštrument, odprli Youtube in čez 3 dni igrali kot profesionalci. Žal pa je realnost daleč od tega. Za učenje instrumenta je v prvi vrsti potrebno ogromno volje, časa za vaje in pa seveda vsaj kanec talenta. Res je, da živimo v časih, ko smo na vseh platformah bombardirani z raznimi aplikacijami, programi, ki nam obljubljajo svetovne odre v nekaj dneh. A pri učenju instrumenta je najprej pomemben prvi stik z instrumentom, dobra začetna postavitev rok in prstov v primeru igranja klavirja tudi sedenje. Če nam učitelj ne pokaže pravilne tehnike in nas ne vodi skozi potek postavitve le te, se bo na žalost to kaj kmalu pokazalo kot zelo slabo, saj oseba ne bo sposobna odigrati nobene malo težje stvari.
Možnosti za učenje inštrumenta so različne in so odvisne od želje posameznika. Ena je privatno učenje, naprimer na domu, druga pa je obiskovanje glasbene šole, kjer pouk poteka celostno. Na eni strani se učenec uči teoretskega znanja in na drugi se posveča instrumentu. Seveda pride do težave, če je učenec starejši, saj nima prav veliko možnosti za učenje v glasbeni šoli. Tukaj na tem mestu lahko povem, da v naši glasbeni šoli Lartko Trzin ponujamo učenje vseh starostnih skupin od najmlajših z glasbenimi uricami pa vse do starejših, ki so v jeseni življenja ugotovili, da je želja po igranju tako močna, da bi jo radi uresničili.
Začeti z osnovami – teorijo, lestvicami in akordi ali s priljubljeno skladbo?
Gašper: Za začetek je pomembno, da se ogrejemo. Podobno kot pri športu, ko neogreti ne moremo pričakovati, da bomo brez težav pretekli maraton, tako je tudi pri igranju inštrumenta. Svoje prste moramo uigrati, da se nam potem med igranjem hitrih pasaž ne zatika in nas to ne ovira pri nemotenem igranju skladb. Lestvice so odlične ogrevalne vaje, je pa res, da se sam pri učenju in svojem vadenju večkrat poslužujem kakšnih drugih tehničnih vaj. Za primer lahko vzamemo neko tehnično zahtevno stvar iz skladbe, ki se jo tisti trenutek učimo in jo zvadimo v različnih tempih in ritmih.
Kako pogosto vaditi in koliko časa nameniti vežbanju? Je dovolj 15min/dan, ali 2x na teden po pol ure?
Gašper: Vaditi je potrebno čim več. Predvsem je pomembno, da vadimo toliko časa, da zvadimo. Nekateri potrebujejo za to več in drugi manj časa. Važno je, da smo pri vadenju zbrani, da ni zraven kakšnih motilcev koncentracije in predvsem, da vadimo počasi z metronomom, saj bomo ravno na ta način dosegli najboljše rezultate.
Kaj ko se pojavi blokada, težave?
Gašper: Vsakemu se zgodi, da se mu kdaj preprosto ustavi, ali pa da izgubi motivacijo za nadaljevanje. To se nam dogaja tudi v vsakdanjih obveznostih. Ko pride do take situacije je najbolj pomembno, da vztrajamo, saj bo nagrada po razrešitvi teh težav še toliko večja.
Koliko okvirno stane učenje v glasbeni šoli, poučevanje na domu ali na daljavo?
Gašper: Cena je v zasebni šoli seveda višja, vendar menim, da jo povsem upravičujemo, saj delujemo že 18 let. Torej smo nekakšni “tekači na dolge proge” in nam je kvaliteta in odnos z učenci na prvem mestu.
V prvem letu je nemogoče pričakovati, da bomo postali klavirski virtuozi. Kakšni so realni cilji za popolnega začetnika?
Gašper: Vse je odvisno od želje in volje posameznika. Če je pripravljen vložiti veliko truda in časa v igranje, potem bodo rezultati vidni že zelo kmalu.
Velikokrat slišimo tudi izgovor »Saj sem že prestar za učenje« Si za učenje instrumenta res lahko prestar?
Gašper: Dokler te tvoja starost ne ovira pri igranju in v tebi tli želja po igranju nisi prestar za učenje inštrumenta.
Iskanje pravega instrumenta – kakšen naj bo instrument za začetnika?
Gašper: Najbolj pomembno je, da je instrument, če že ni akustični klavir ali pianino, vsaj zelo kvaliteten. Na trgu je ogromno ponudbe, a zelo malo dobre. Pravilna obtežitev tipk je zelo pomembna, ko postavljamo tehniko igranja.
Benton: Za nov hobi ni potrebno že v začetku nameniti velikega dela družinskega budžeta, še posebej, če morda niste prepričani ali boste pri tem vztrajali. Kljub vsemu je, kot je že poudaril Gašper, pomembno, da je instrument kvaliteten. Priljubljene možnosti, kako si zagotoviti kakovosten instrument na katerega boste lahko vadili so:
NAJEM PIANINA – Za začetnike je ena izmed najboljših možnosti najem (novega) pianina. Tako boste imeli doma nov, kvaliteten pianino, brez, da bi ogrozili velik del družinskega proračuna. Po izteku najemnine pianino lahko odkupite, podaljšate najemnino ali vrnete, če se izkaže, da je želja po igranju na klavir minila.
Več o najemu pianina si lahko preberete TU.
NAKUP PIANINA – Nakup novega pianina ali klavirja res ni ravno poceni, vsekakor pa je to naložba, ki bo v vaši družini zdržala več desetletij. Ob raznoliki ponudbi različnih znamk in modelov vam bomo pomagali pri izbiri instrumenta, ki bo ustrezal vašim željam in zahtevam ter finančnim zmožnostim.
Več o naši ponudbi pianinov si lahko ogledate TU.
NAKUP ELEKTRIČNEGA KLAVIRJA – nakup električnega klavirja je morda cenovno bolj ugoden, kot nakup klasičnega pianina, vendar ima krajšo pričakovano življenjsko dobo. Vrednost električnega klavirja z leti hitreje pada, saj na trg neprestano prihajajo novejši modeli. Ponudba električnih klavirjev na trgu je zelo velika. Priporočamo, da vzamete tistega ki je najboljši približek klasičnemu klavirju – obtežene tipke, z dinamiko in 88 tipk.
Našo ponudbo električnih klavirjev si lahko ogledate TU.
NAKUP RABLJENEGA PIANINA – Cene rabljenih klavirjev so zelo mamljive, vendar pa je pri nakupu vsakega rabljenega instrumenta potrebno biti zelo previden, saj se dobra kupčija lahko izkaže za precej zgrešeno naložbo. Poleg selitve in stroškov servisa, se lahko zgodi, da so materiali že tako iztrošeni, da uglaševanja ne bo več držal (pianino mora ob ustreznih pogojih in normalni uporabi uglasitev držati približno eno leto). Pred nakupom vam svetujemo pregled inštrumenta s strani neodvisnega klavirskega tehnika. Več o tem na kaj paziti pri nakupu rabljenih instrumentov si preberite TU.
Ponudbo naših rabljenih klavirjev si lahko ogledate TU.
Pri iskanju pravega instrumenta za vas, vam bo v pomoč brezplačni e-priročnik: Nakup klavirja. Vabimo vas v naš razstavni klavirski salon v Mengšu, kjer vam bomo z več kot 30 letnimi izkušnjami z veseljem svetovali in pomagali pri izbiri, instrumente pa lahko tudi preizkusite.
Ste vedeli, da se igranja na instrument uči 20% otrok, 70% odraslih pa si želi, da bi znali igrati na instrument.
Naj ne ostane le pri želji – najtežji del je začetek. Z dobrim načrtom, realnimi pričakovanji, s pomočjo profesorja ali glasbene šole, bo viden tudi napredek in kaj kmalu boste vaše bližnje že lahko presenetili z novo veščino.