Klavir spada med bolj zapletene instrumente. Zgrajen je iz več kot 12.000 delov, od tega se jih 10.000 premika. Večina delov klavirske mehanike (mehanizem med klaviaturo in strunami) je majhnih, natančnih delov, ki morajo biti nameščeni v zelo majhni toleranci za pravilno delovanje.
Ko se klavir razglasi, običajno rečemo, da pokličimo uglaševalca klavirja. Pri uglaševanju klavirja gre za prilagajanje napetosti strun akustičnega klavirja ali pianina tako, da so glasbeni intervali med strunami uglašeni. Za uglaševanje klavirja potrebujemo uglaševalni ključ, uglaševalno zagozdo in za boljše rezultate še elektronski uglaševalec.
Ko poči klavirska struna ali ko ima klavir kljub uglasitvi zelo oster ton ali je morda klavir zelo težak za igranje, takrat bo potrebno bolj specifično znanje klavirskega tehnika in posebno orodje.
Številni materiali v klavirju ali pianinu so narejeni, da prenašajo težke obremenitve in imajo dolgo življenjsko dobo. Le to pa klavirju ali pianinu zagotovimo s primernimi pogoji z rednim in dobrim servisom.
Vsi klavirski tehniki so hkrati tudi uglaševalci, niso pa vsi uglaševalci klavirjev tudi tehniki
Vsak lastnik klavirja ali pianina ve, da je potrebno instrument enkrat letno uglasiti, vendar pa je pravilna skrb za klavir ali pianino nekoliko bolj zapletena. Zahteva znanje, orodje in veščine, ki jih nima vsak uglaševalec klavirjev.
Klavirski tehnik lahko na vašem domu na klavirju ali pianinu opravi različna dela – instrument najprej očisti in pregleda, po potrebi regulira mehaniko, intonira in klavir ali pianino na koncu še uglasi.
Več o posameznih postopkih si lahko preberete na povezavi Uglaševanje klavirjev
V kolikor pa ima klavir ali pianino že precej iztrošene materiale ali so se pojavile kakšne hujše napake, kot je na primer pok resonančne plošče, odlomljena kladivca in podobno, se instrument odpelje v klavirsko delavnico, kjer ga klavirski mojstri v celoti obnovijo in mu povrnejo najboljši ton. Obnovi se lahko tudi zunanjost klavirja.
Uglaševanja klavirja se lahko nauči vsak, ki ima malo »žilice« in veliko potrpljenja, klavirski tehnik pa se uči in izpopolnjuje pravzaprav celo življenje.
V družinskem podjetju Salon klavirjev Benton poleg prodaje, selitev, izposoj klavirjev in pianinov nudimo tudi celoten servis klavirjev in pianinov – od rednega vzdrževanja, servisa in uglaševanja na vašem domu, odru ali šolski učilnici po vsej Sloveniji ali v naši sodobno tehnološko opremljeni klavirski delavnici.
Jožef Benda – klavirski tehnik, ustanovitelj in direktor Salon klavirjev Benton, se je obrti učil že od svojega očeta, znanega, slovenskega izdelovalca orgel, Andreja Benda. Po izobrazbi lesni tehnik in certificiran klavirski tehnik. Danes, več kot 30 let na samostojni poti, ima za sabo že nešteto uglasitev, servisov, obnov in restavriranih klavirjev, pianinov, čembalov, harmonijev in drugih instrumentov katere je ponovno obudil v življenje.
Matic Benda – klavirski tehnik, ki nadaljuje družinsko tradicijo. Nad klavirji in klavirsko delavnico se navdušuje od malih nog. Pred leti je uspešno opravil tudi Yamaha Master Technician program v Nemčiji. Zaključil je tudi magisterij iz Strojništva in podjetju doprinesel z bogatim znanjem, ki nam pomaga pri razvoju novih tehnologij za še bolj precizno delo v naši klavirski delavnici.
Če še vedno iščete popoln klavir za vas, je zdaj, še pred nakupom, pravi čas, da ugotovite, kdo bo servisiral vaš instrument v garancijskem roku.
Če imate kakršna koli vprašanja ali želite, da vaš instrument pregleda in servisira klavirski tehnik, nas pokličite in z veseljem vam bomo pomagali, da bo vaš klavir ali pianino obdržal kvaliteto in dober ton še veliko let.
Preberite še Zanimiva dejstva o klavirjih